Duvardan Duvara Halı Temizliği
Duvardan Duvara Halı Temizliği

Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonrada dövme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir. Halı üzerine biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarla süpürerek bakım yapılmalıdır.

Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır, şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.

Halı üzerine dökülen leke yapıcı bir madde anında ve doğru müdahale edilmesi durumunda giderilebilir. Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli, temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem giderici bir bez ile tamponlanarak alınmalıdır. Leke çıkarma işlemi, leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile öncelikle halının görünmeyen bir yerinde denenmelidir.

Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan hav iplikleri, dik duracak şekilde fırça ile taranmalıdır. Halı, soba ve benzeri cihazlardan uzak tutulmalıdır.

Halı direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Taşıma esnasında halının ıslanmasına, sert, sivri ve kesici cisimlerin halıya zarar vermesi engellenmelidir.